جمعه, 25 آبان 1397
عنوان : گزارش اجرای مبارزه بیولوژیك توسط كارشناسان انسكتاریوم حفظ نباتات استان گلستان و مدیریت حفظ نباتات سازمان جهادكشاورزی استان گلستان
کد خبر : ۷۳۹۰
تاريخ :
 ۱۳۹۷/۰۴/۱۹ 

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

 

گزارش اجرای مبارزه بیولوژیک توسط کارشناسان انسکتاریوم حفظ نباتات استان گلستان و مدیریت حفظ نباتات سازمان جهادکشاورزی استان گلستان

امروزه به علت مقاومت برخی از آفات نسبت به سموم شیمیایی و جلوگیری از سمپاشی­های بی­رویه بر علیه آن­ها، برای حفظ پایداری محیط زیست و سلامتی انسانها، کاهش هزینه­های مبارزه با آفات،کاهش آلودگی­های زیست­محیطی و آب­های زیرزمینی، تولید محصول سالم و ارگانیک و حفظ و حمایت از دشمنان طبیعی، از مبارزه بیولوژیک بعنوان یکی از روش­های مناسب جهت کنترل آفات در برنامه مدیریت تلفیقی آفات استفاده می­شود.

بر این اساس هرساله سطحی از سطوح محصولات زراعی و باغی استان تحت پوشش مبارزه بیولوژیک قرار می­گیرد.سطحی که  امسال از سوی سازمان حفظ نباتات کشور به استان برای عملیات مبارزه بیولوژیک ابلاغ گردیده است. حدود 9800 هکتار می­باشد که محصولات گوجه فرنگی، پنبه، برنج، ذرت، سویا و مرکبات را شامل می­شود.با توجه به سطح ابلاغی مبارزه بیولوژیک استان و  با در نظر گرفتن سطح کشت محصولات تحت پوشش مبارزه بیولوژیکدر شهرستان­ها، تقسیماتی جهت اجرای مبارزه بیولوژیک به شهرستان­ها ابلاغ شد.

بدین جهت برای اولین بار به دستور سازمان حفظ نباتات کشور و با تائیدیه موسسه تحقیقات گیاهپزشکی کشورجمع آوری و تکثیر سوش­های مادری عوامل مفید بیولوژیک به بخش­های خصوصی با 4 نفر تولیدکننده رتبه برتر در سطح استان در سه ماهه سوم سال 96 واگذار و آغاز شد.

انعقاد قرارداد تولید و خرید عوامل مفید بیولوژیک بر اساس ارزشیابی صورت گرفته با 14 نفر تولیدکننده برای تکثیر انبوه زنبور پایه مادری زنبور تریکوگراماو زنبور براکون برای اجرا در  اوایل سال  97 شروع شد.

بر اساس دستورالعمل راهبری و نظارت بر عملیات کنترل لیولوژیک کمیته های اجرایی و تدوین برنامه، کمیته آموزشی، پژوهشی و ترویجی و کمیته ارزیابی و نظارت تشکیل شد.

برای روند تولید و اجرای مبارزه بیولوژیک عملیات نظارت، بازدید و ارزیابی از روند تولید مواد بیولوژیک کارگاه های تولید بخش خصوصی توسط کارشناسان انسکتاریوم حفظ نباتات و کنترل کیفی مواد تولیدی قبل از رهاسازی و بعد از رها سازی در مزارع و باغات صورت پذیرفت.

انتخاب مجریان فعال و واقف به امر اجرای مبارزه بیولوژیک ترجیحا کارشناسان کلینیک­های گیاهپزشکی در سطح شهرستان­ها جهت پیشبرد بهتر اهداف بیولوژیک انجام گرفت. کارشناس رابط بین تولیدکنندگان و مجریان بخش خصوصی مستقر در انسکتاریوم حفظ نباتات جهت هماهنگی، سهولت، انتقال و تحویل سالم و به موقع مواد بیولوژیک به شهرستان ها و کلینیک های گیاهپزشکی معرفی شد.

تعرفه خرید عوامل مفید بیولوژیک بر اساس مصوبه ستاد ملی راهبردی و نظارت بر برنامه یارانه­ای، مقدار تعرفه درنظر گرفته خرید عوامل بیولوژیک توسط کشاورز  ازتولیدکنندگان 45% برای رهاسازی در مزارع و باغات (بجز گلخانه­ها) می­باشد. با استقبال و آمادگی کشاورزان جهت اجرای کنترل بیولوژیک بیشتر از سطح ابلاغی تعیین شدهمحصولات زراعی و باغی با احتساب هزینه­های انتقال، رهاسازی و نظارت بر عملیات اجرایی، طبق تعرفه سازمان حفظ نباتات تعرفه خرید مواد بیولوژیکبصورت آزاد دریافت شد.

                                                                                                                                                                                                                      
 


نکات مهمی در مرحله اجرا توصیه می­شود قبل از انجام مبارزه بیولوژیکاز تله­های فرمونی، نوری و....جهت پیش­آگاهی و ردیابی آفات در مزارع استفاده می­شودکه زمان ظهور آفت را مشخص می­کند.اطلاع از شرایط جوی قبل از رهاسازیمد نظر قرار ­می گیرد وچنانچه بعد از رهاسازی بارندگی شد بررسی­های لازمانجام و در صورت نیاز با نظر کارشناس رهاسازی مجدد صورت می گیرد. بهترین زمان رهاسازی در ساعات خنک روز (صبح زود یا عصر) می­باشد، مواد بیولوژیک در صورت نگهداری در یخچال (در دمای 10-8 درجه سانتی­گراد) قرار داده می ­­شود. در فاصله زمانی رهاسازی عوامل مفید بیولوژیکاز سمپاشی مزارع خودداری شود که باعث از بین رفتن زنبور یا ممانعت از خروج آن نشود.

لازم به ذکر است که تاکنون سطحی بالغ بر بیش از 4000 هکتاراز محصول گوجه فرنگی در سطح استانتحت پوشش مبارزه بیولوژیک  قرار گرفت؛ که این سطح با توجه به استقبال کشاورزان بیشتر از سطح ابلاغی سازمان حفظ نباتات کشور بوده است؛ ضمن این­که در این مزارع در تلفیق با عوامل بیولوژیک وجایگزین سموم شیمیایی از سم میکروبیthuringensisBacillusبرای کنترل لاروهای سنین اول و دوم کرم غوزه  استفاده شد که برنامه استفاده از آن در مزارع پنبه، سویا و ذرت نیز صورت خواهد گرفت.از جمله  مزایای این سم اینست که هیچگونه اثر سوئی روی انسان و دشمنان طبیعی آفات ندارد، قیمت آن از لحاظ اقتصادی نسبت به سموم شیمیایی کمتر است.


تعداد بازدید : 83

بازگشت           چاپ چاپ         
 

DOURAN Portal V4.6.0.0

V4.6.0.0