• تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۹/۱۳ 
  • تعداد بازدید : 81
  • کد خبر : ۷۷۵۷
برگزاری مراسم روز جهانی خاك
<p class="MsoNormal" dir="RTL" style="margin-bottom: 0.0001pt; text-align: justify; direction: rtl; unicode-bidi: embed;"><span lang="FA" style="font-size: 14pt; line-height: 115%; font-family: "b nazanin";">همزمان با روز جهانی خاک ۱۳ آذر ماه مراسمی با حضور مسوولان، کارشناسان  سازمان جهادکشاورزی استان ،محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، حجت الاسلام سید حسینی دادستان استان، دانشجویان و جمعی از کشاورزان پیشرو استان در محل سالن خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.</span><span dir="LTR" style="font-size: 14pt; line-height: 115%; font-family: "times new roman", serif;"><o:p></o:p></span></p>

برگزاری مراسم روز جهانی خاک

همزمان با روز جهانی خاک ۱۳ آذر ماه مراسمی با حضور مسوولان، کارشناسان  سازمان جهادکشاورزی استان ،محققان مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان، حجت الاسلام سید حسینی دادستان استان، دانشجویان و جمعی از کشاورزان پیشرو استان در محل سالن خلیج فارس دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان برگزار شد.

درابتدای  این مراسم که با همکاری دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی گرگان و انجمن خاک ایران  برپاشد کلیپ زهکشی و پایش خاک برای حاضرین نمایش داده شد.

در ادامه مهندس عباسی معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان گلستان با اشاره به اهمیت خاک در زندگی ما انسانها گفت: خاک بستر و موجود زنده است و منبع عظیم و ثروت گرانقدری است که بسیاری از مسایل حیاتی و نیازهای ضروری انسان و جامعه به آن وابسته است.

وی افزود: سفره ی اصلی غذای ما از خاک است و همه ی آنچه می خوریم ریشه در خاک دارند و بدون شک سلامت و امنیت زندگی ما هم وابسته به خاک است.

در ادامه  اهداف طرح زهکشی اراضی به صورت کلیپ برای حاضرین به نمایش در آمد و جلوگیری از ماندابی شدن اراضی ، جلوگیری از شوری و سدیمی شدن اراضی ، عملکرد مناسب پس از اجرای زهکشی ، احیا و افزایش تولیدات کشاورزی در اراضی کم بازده و ایجاد اشتغال پایدار و کمک به اقتصاد کشاورزان منطقه  از جمله این اهداف برشمرده شد.

حجت الاسلام سیدحسینی دادستان مرکز استان در این مراسم گفت : از نظر قرآن و اسلام مقوله ی زمین بسیار مهم است و بیش از ۴۰ بار کلمه ی ارض در قرآن به کار رفته و از آنجاییکه اصل بشریت و خلقت آدمی از خاک است در اهمیت آن تردیدی وجود ندارد.بنابراین اگر خاک نباشد زندگی بشریت از بین می رود.

وی افزود: منابعی که در اختیار ما قرار دارد محدود و از بین رفتنی است بنابراین باید در حفظ آن  بیش از پیش تلاش کنیم.

در ادامه ی مراسم مهندس ابوطالب قزلسفلو مدیر کل منابع طبیعی استان با تاکید بر ارزش و اهمیت خاک و لزوم حفظ آن گفت :

امیدوارم با تعامل و هم افزایی دستگاههای مختلف و مرتبط بتوانیم به توسعه ی پایدار در استان کمک کنیم.

وی، خاک حاصلخیز را مهم ترین سرمایه دانست و افزود: فرسایش خاک در بلندمدت از بحث آب هم اهمیت بیشتری دارد و بنابراین انتظار داریم که به این مهم توجه شود.
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.2.0.0